Στο πρόγραμμα eTwinning ‘Let’s make friends’ συμμετέχει το σχολείο μας, με τους μαθητές του τμήματος ΣΤ’1. Υπεύθυνος υλοποίησης και συνιδρυτής του συγκεκριμένου προγράμματος είναι ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ86  κ. Κωνσταντίνος Γκέκας.

To eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη, να αναπτύξουν συνεργασίες,  κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας.

Στόχος του προγράμματος ‘Let’s make friends’ είναι η γνωριμία μεταξύ δύο ευρωπαϊκών σχολείων, ενός από την Πολωνία και ενός από την Ελλάδα. Στο πλαίσιο του σχεδίου, οι μαθητές παρουσιάζουν και ανταλλάσσουν πληροφορίες με τους νέους φίλους τους, σχετικά με τα χόμπι τους, την πόλη και τη χώρα στην οποία ζουν, καθώς και τα σημαντικότερα έθιμα και παραδόσεις του τόπου τους. Οι μαθητές μοιράζονται τις δημιουργίες τους μέσω βίντεο, παρουσιάσεων και άλλων πολυμεσικών εφαρμογών που παρέχονται στην ειδική πλατφόρμα του eTwinning, το Twinspace.

Η υλοποίηση του προγράμματος ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2023 και θα ολοκληρωθεί το Μάιο του 2024.